Home / Business / चितवनमा औद्योगिक शिक्षालय निर्माण हुने, डिपिआर हुँदै

चितवनमा औद्योगिक शिक्षालय निर्माण हुने, डिपिआर हुँदै

चितवन, फागुन २७– चितवनमा औद्योगिक शिक्षालय निर्माण हुने भएको छ । चितवनको भरतपुर महानगरपालिका–२९ कविलासमा औद्योगिक शिक्षालय निर्माणको तयारी भइरहेको छ । चितवन उद्योग संघले औद्योगिक शिक्षालय निर्माण गर्न लागेको हो । औद्योगिक शिक्षालय निर्माणको लागी अहिले डिपिआरको काम सुरु भएको छ । चितवन उद्योग संघले भरतपुर महानगरपालिका–२९ ,साविक कविलास गाविसको जुरेथुम्कामा ५ बिगाहा जग्गामा औद्योगिक शिक्षालय निर्माणको तयारी गरेको चितवन उद्योग संघका अध्यक्ष भेषराज दुवाडीले जानकारी दिनुभयो । पहिलो चरणमा करिब ५ करोडको लागतमा ५० जनालाई आवासिय सुविधा सहितको सुविधा सम्पन्न औद्योगिक शिक्षालय निर्माण गर्ने तयारी रहेको उहाँले बताउनुभयो । नेपालमा प्रविधिक शिक्षालयहरु भएपनि औद्योगिक शिक्षालय नभएकाले अब निर्माण हुने शिक्षालय नेपालकै पहिलो औद्योगिक शिक्षालय हुने दुवाडीले बताउनुभयो । २०६६ सालमा संघले खरिद गरेको जग्गामा अहिले औद्योगिक शिक्षालयको निर्माण गर्न लागिएको हो ।

वि.सं.२०६६ सालमा करिब २ लाख रुपैयाँमा संघले जग्गा खरिद गरेको संघका पूर्वअध्यक्ष हरि सुवेदीले जानकारी दिनुभयो । पहिलो चरणमा शिक्षालय र पछि संघको सचिवालय नै सो स्थानमा निर्माण गर्ने तयारी संघले गरेको छ । नेपालमा अहिले उद्योगहरुले आवश्यकता अनुसारको जनशक्ती नपाएको उद्योगीहरुले गुनासो गरेका छन् । नेपालका शिक्षीत जनशक्तीहरु व्यवहारिक रुपमा सक्षम हुन नसकेको र उनीहरुलाई थप सिकाउनुपर्ने र तालिम दिनुपर्ने बाध्यता रहेको उनीहरुले बताए । नेपाल सरकारले प्रविधिक शिक्षालयमा गरेको लगानी युवा जनशक्तीलाई विदेश पठाउन प्रमाणपत्र बितरणको लागी मात्रै गरेको लगानी भएको उद्योगीहरुले आरोप लगाएका छन् । औद्योगीक शिक्षालयको निर्माण पछि उद्योगहरुको आवश्यकता अनुसारको जनशक्ती उत्पादन गर्न सकिने चितवन उद्योग संघको दाबी रहेको छ । यसैबिच शनिबार चितवन उद्योग संघ र नेपाल पत्रकार महासंघ चितवन शाखाको टोलीले औद्योगिक शिक्षालय निर्माण स्थलको अवलोकन गरेको समेत गरेको थियो ।

About Editor Hamrofm

Check Also

आगलागीमा नेताकै नेतृत्वको ‘दारु पार्टी’ मुख्य कारण, छानविन गर्दै प्रहरी

कालिकोट : कालिकोटको खाडामा गत साता रक्सी पार्टीका कारण आगलागी भएको हुनसक्ने बुझिएको छ । रक्सी …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *