Home / News / Local / चितवनमा पछिल्लो चौध दिनमा २८ जनामा स्क्रब टाईफसको संक्रमण

चितवनमा पछिल्लो चौध दिनमा २८ जनामा स्क्रब टाईफसको संक्रमण

चितवन ५ असोज– चितवनमा पछिल्लो चौध दिनमा २८ जनामा स्क्रब टाईफस रोगको संक्रमण देखिएको छ । भदौको २० गतेदेखि असोज तीन गतेसम्म विभिन्न अस्पतालबाट प्राप्त प्रतिवेदन अनुसार २८ जनामा संक्रमण देखिएको हो । भदौको २० गते १५४ जनामा रोग देखिएको थियो । अहिले बढेर रोगको संक्रमण १८२ जनामा पुगेको जिल्ला जनस्वास्थ्य कार्यालय चितवनले जनाएको छ । कार्यालयका किट नियन्त्रण निरिक्षक रामकुमार केसीका अनुसार आर्थिक बर्ष २०७४÷७५ शुरु भएपछि जिल्लामा कुल १८२ जनामा स्क्रब टाईफस संक्रमण भैसकेको छ । उक्त रोगबाट २ जनाको मृत्यु भएको छ । माईट नामको एक प्रकारको सुक्ष्म किरा(किर्ना)ले टोकेमा स्क्रब टाईफस रोग सर्ने चिकित्सकले बताएका छन् । यो रोग लागेमा अत्याधिक ज्वरो आउने, टाउको दुख्ने, विभिन्न ठाउँमा रातो डाबर आउने र शरिर पनि दुख्ने हुन्छ । यो रोग मुसाको कानमा बस्ने गर्छ । मुसाबाट घाँसपातमा झर्ने र सोही घाँसपातमा जाँदा मानिसमा सरेर यसले टोक्ने ईपिडिमियोलोजी शाखाका प्रमुख डा गुणनीधि शर्मा बताउनुहुन्छ । उहाँका अनुसार यो बर्ष नेपालमा ३२ भन्दा बढी जिल्लामा यो रोग देखिएको छ । ज्वरो देखिएपछि चिकित्सकको निगरानीमा उपचार गरेर रोग निको हुने तर ढिला अस्पताल पुगे ज्यान जोखिम हुन्छ । नेपालमा २०७२ सालमा पहिलोपटक रोग देखा परेको थियो । चितवनमा २०७३ सालमा पहिलो पटक रोग भएको पुष्टि भएको थियो । जिल्लामा डेंगु रोग भने ९ जनामा देखिएको छ । डेंगु नियन्त्रणका लागि जिल्लाको रत्ननगर र खैरहनी नगरपालिकामा केही दिन अघि डेंगु नियन्त्रणका लागि लामखुट्टेका लार्भा र प्यूपा खोजेर नष्ट गर्ने अभियान समेत सञ्चालन गरिएको थियो । यस्तै मौसमी रुघाखोकीबाट झण्डै ४०० जना प्रभावित भएको जनस्वास्थ्य कार्यालय चतिवनका किट नियन्त्रण निरिक्षक राम केसीले जानकारी दिनुभयो ।

About Editor Hamrofm

Check Also

भरतपुर अस्पताललाई केन्द्रीय तहको बनाउन पहल

चितवन १५ श्रावण– भरतपुर अस्पताललाई केन्द्रीय तहको बनाउन पहल थालिएको छ । नेपाल सरकारको तीन …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *